Ocak 15, 2010

bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

Yaklaşık 2 sene önceydi, aklı selim bi saatte Bahariye’deyken ayaklarım yine The End’e doğru seyretti. alışık adımlarla üst kata çıktım ve dizi dizi filmleri karıştırmaya başladım. satıcılar her filmi izlememiştir ama ismen sorduğunuz her filmi adını tekrarlayarak ya da kapağını tarif ederek bulurlar size. yol da gösterirler kimi zaman, misal elinizdeki filmi alırlar yerine koyarlar “ abla o filmi boşver” bi nevi “kötü çekim” jargonudur bu.
Kim Ki-duk sevdiğimiz bi abimiz ama filmi elime ilk aldığımda onunla olan alâkasından bihaberdim.
Beni önce kapağı cezbetti. huzur.. koltuğa yayılıp karşısına geçmem, başka filmlerin ardından, uzun zamandır köşede kalmanın soğukluğu ve normalliğinin üzerine sinmesine ramak kalışındandı. mallığımın tarifi ise; o sırada hala yönetmenin farkında olmamam. isim ve kapak ile aşk yaşayıp almıştım işte –tam bir kadın hareketi olarak :)


Kitlendim, şaşırdım, süzüldüm, kızdım, güldüm.. nerde köşede bucakta birşey var, yoğurup yoğurup koydu önüme film. Bu kadar sade bir dille, bu kadar mı naif anlatılır.. ve herşey..

iklimlere saklanmış insan zamanları, insana saklanan su ,hava.. film, inzivaya çekilen amca ( budist deyin, budist rahip deyin, monk deyin, ne derseniz deyin..)ve adam edilmesi için onun yanına gönderilen çocukla başlıyor. hayat evrelerini mevsimlere paralel olarak izliyoruz.çok güzel içiçe geçmişler.Mekânlar insanı büyülüyor. Devam ettiği 103 dk ve dahi sonrasında size bağlı bi süre boyunca, sizi bulunduğunuz koşturmacalı, insanlığınızdan eden, abuk sabuk dünyadan alıp, evrenin başka bir köşesine bırakıyor. film bitince içim temizlenmiş gibi hissettim. garip bi şekilde de yalnız kalmak, konuşmamak, o dakka çayırın çimenin ortasına oturmak istedim. suyun üzerindeki kulübede de ne güzel uyunur, aşağıdan şıpır şıpır su sesi.. aynı şeyi bu yaz tekirova sundance de hissettirdi bana. bir nebze. neyse..

Filmde bir de süpriz var: Kim Ki-duk ustanın ta kendisi..filmi için hipotermiyi göze almış, kırmış kalçayı oturmuş.. yetişkinlik devresini oynamış..
Bi de bu yukarıdaki çocuğu evlat edinesim var.. niye sırtına taş bağlı diye sorarsanız,söylemem, o kadarını da siz seyredin.

afiyet olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder