Nisan 26, 2012

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN DUYURUSU VE "ÇERNOBİL ASLA" ETKİNLİKLERİNükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil Felaketi‘nin 26. yılında çeşitli etkinliklerle nükleer santrallara karşı halkı uyaracak. NKP, ülkemizde Akkuyu ve Sinop için yürütülen nükleer santral kurma girişimlerini 26 Nisan Çarşamba günü Ankara‘da saat 18.00‘de gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklaması ile protesto etti.

NKP‘nin "Çernobil Bir Daha Asla" başlıklı etkinlikleri 24 Nisan‘da Ankara‘da Yüksel Caddesi‘nde açılan imza standı ve Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği‘nin (AFSAD) "İklimler" konulu fotoğraf sergisi ile başladı. İmza standı ve sergi 27 Nisan tarihine kadar görülebilir.

NKP, felaketin yaşandığı 26 Nisan tarihinde ise Yüksel Caddesi‘nde İnsan Hakları Anıtı önünde saat 18.30‘da kitlesel basın açıklaması düzenleyecek. Aynı gün EMO Konferans Salonu‘nda da ücretsiz "Çernobil Unutulmayacak" film gösterimi gerçekleştirilecek. 30 yıllık bir gazetecilik ve yönetmelik deneyimine sahip olan, çingenelerin hakları ve nükleer enerji konularında seri belgeseller çekmiş olan Yönetmen Alain de Halleux tarafından Çernobil‘deki nükleer felaketten tam 25 yıl sonra çekilen bu belgesel filmde, 1986‘dan beri Ukrayna‘da yaşananlar ve kazanın günümüze etkileri ele alınıyor.

Mersin NKP ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Taş Bina önünde 26 Nisan Perşembe günü saat 12.30‘da buluşarak düzenleyecekleri mitingle nükleer santral girişimini protesto edecek.

Etkinlikler kapsamında Sinop‘ta 28 Nisan Cumartesi günü "Nükleer Enerji, Çevre ve Sağlık" paneli düzenlenecek. Panele EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, Gazeteci-Enerji Analisti Özgür Gürbüz, Ankara Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı‘ndan Prof. Dr. Fatma Evyapan, Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği‘nden (NÜSED) Dr. Derman Boztok katılacak. Panel, Melia Kasım Otel‘de 28 Nisan Salı günü saat 13.30‘da yapılacak.

İstanbul‘da ise 28 Nisan Cumartesi günü Göztepe Selami Çeşme Özgürlük Parkı‘nda 14.00-20.00 saatleri arasında "Nükleere İnat Yaşasın Hayat/Gökkuşağı Şenliği" gerçekleştirilecek. Şenlik kapsamında "Moğollar, Marsis, Serap Yağız-Taner Öngür, Teneke Trampet, Kara Güneş, Kül, Meluses, Nejat Yavaşoğulları, Neyse" adlı grup ve sanatçılar ücretsiz konser verecek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder