Aralık 25, 2009

herşey “abbey road” ile başladı..

Geçen gün sevgili arkdaşım kendi yaptığı kartpostalları gösteriyordu ki; bi baktım en üstte Abbey Road’un malum kapağı. Konuya haiz olmasının sebebi arkada görünen kaplumkurbağa imiş, yani kartpostalların genel özelliği. Neyse.. fotoğrafta paul’ün ayakları çıplak! Konu buradan açıldı ve aldı yürüdü..
Daha önceden de duyduğum, araştırmaya kendi kendime karar verdiğim ama beynimin süpürgeliklerine kaçmış bir konuydu bu; is paul dead? İnternette birkaç adres var bununla ilgili. Yazının sonunda belirtirim de zaten cevabı soruda gizli..
Okumaya başladığımda gördüm ki, sitelerden birinin konuya peşrevinde de aynı ifade var ; “Herşey Abbey Road ile başladı".. Amcalar der ki; 1966’da bir trafik kaasında paul mccartney ölmüş ve yerine ona tip ve müzikal olarak benzerlik gösteren başka biri geçmiş.. Abbey road piyasaya çıktığında, kapağında paul’ün çıplak ayaklı olması ve adımının diğerlerine göre ters olması dikkat çekmiş (eleştirel düşüncenin yuvası olacak yer!). kapak biraz daha incelendiğinde john’un kıyafeti bir din adamına, ringo bir levazımatçıya ve george da bir mezar kazıcısına benzetiliyor. Arkada görünen kaplumkurbağanın plakasının 28IF olmasına dikkat çekiliyor ve kapağın kurgulanmış olabileceği belirtiliyor. Ve albümün yayınlanmasının ardından dedikodular başlıyor.
Söylenen o ki; paul 9 kasım 1966’da Sgt. Pepper’s Lonely hearts club band albüm çalışmaları sırasında sinirlenip stüdyodan çıkıyor ve akabinde atladığı motoruyla kaza yapıyor. Bu sonuca da bazı şarkı sözlerinden varılıyor. Misal; "He didn't notice that the lights had changed" ("A Day in the Life") ya da He then crashed into a lamp-post (a car crash sound is heard in "Revolution 9" and "A Day in the Life"). He was pronounced dead on a "Wednesday morning at 5 o'clock as the day begins" ("She's Leaving Home") vb.. Bu arada kazaya ait herhangi bir resmi kayıt yok. Bunun savunması olarak da, konuyu Beatles’ın gizli tutmak istemesi gösteriliyor.
Beatles üyeleri ise konuya bi çılgınlık olarak baktıklarını söyelyip, açıklama bile yapmıyorlar.
Paul’ün benzerinin bulunması için düzenlenen yarışmayı kazanan isim olarak William Shears Campbell, Billy Shears, gibi isim kombinasyonları havada uçuşuyor. Bu yarışmanın yapıldığı ama sonuçlarının açıklanmadığı bilgisi de atlanmıyor. Bu sıralarda Russell Gibb’e (Detroit semalarından bir DJ) öğrencilerinin birinden bir haber geliyor ve revolution 9 un fonunda gizli bir mesaj olduğunu söylüyor. Bunun üzerine amca şarkıyı kendi pikabında dinleyince, arkada “turn me on, dead man, turn me on, dead man” namelerini duyuyor ve araştırmaya başlayarak şarkılar, albüm kapakları ve filmler üzerinde çalışıyor. Tabiri caiz ise ortamı alevlendiriyor. 1979 yılında Beatles uzmanı Joel Gasiler ve Dave Fox “Is Paul Dead? Turn me on dead man” isimli bir radyo programı hazırlayarak, konunun dibine vurmaya karar veriyorlar. Sgt. Peppers ile başlayıp Let it be ile biten program müthiş yankı uyandırıyor. Programda tüm albümlerin üzerinden gidilerek aşrkıların geri plandaki sesleri ve dolayısıyla ordaki ipuçları dinletiliyor. Daha önce değinilmemiş noktalardan bahsedilince, program birçok Beatles hayranının ilgisini çekiyor. Bu bilgileri toparladığıım siteden ayı zamanda bu kayıtlar da temin edilebiliyor.
www.ispauldead.com. bi de şöyle bir şey var; www.paulisdeadhoax.com.. daha da birşeyler dolanıyor tabi sanal arenada..
??bastırılmaya bu kadar muhalif olan beatles, böyle bir durumda grubun dağılma kaygısıyla susmuş olabilir mi? Ya da alttan alttan ipuçlarını döşediler mi gerçekten? Kaldı ki gelişmiş CSI yöntemleri dizilerde bile birbirleriyle aşık atarken, böyle bir konuda armut mu topluyor?
Bunları bir büyüğümüze anlatsak, vereceği cevap net: “Delinin biri kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkarmaya çalışıyor..”
Daha fazla ayrıntı; ilerleyen bölümlerde.. ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder